Nasıl Bir Dünya?

Yazarlarımız

Hangi Konularda Yazdık?

Kim Ne Yazdı?

Sayfalar

31 Ocak 2011 Pazartesi

Şarkılar...

Henüz ceninken oğlum, kulaklığımın biri kulağımda, biri karnımda dinledim "ney" seslerini.İsteğim sakin bir hamilelik geçirmek ve onu da sakin tutmaktı.Akşamları yorgun argın uzandığımda, babasının kendi sesiyle söylediği türkülere kulak verdim.Kubat, Zara ve benim tanımadığım, bilmediğim bir sürü isimden.

Sanırım bundandır, doğduğunda babasının sesiyle uykuya daldı, onun sesiyle koliğini çözdük, uykularını düzene soktuk.

En çok "Bir Kızıl Gonca" yı söyledik analı-babalı.Sonradan ailesini kaybeden bir bebeğe yazıldığını öğrendiğimizde bu parçanın, daha içli söyler olduk...

Bir de isme göre ninni indirebileceğimiz bir site vardı.Siteye* ASIM dedik, söyledi bizim için Meyra...Büyülü bir ses, hemen uykuya dalardı.

Ayaklandığında daha hareketli parçalara geçtik.En sevdiğimiz grup Black Eyed Peas ve Beyonce oldu.Hem dansettik hem söyledik, çok eğlendik:)

Uptoten isimli sitedeki her parçayı da ezberledik.Dönmeyen diliyle söylediği Old Mc Donald, her yerde maskot yaptı onu.

Şimdilerde kreşte çocuk şarkıları öğreniyor.Okulda ve serviste bağıra bağıra söylediği favori şarkısı şudur bu sıralar:

Annem bana bir bebek aldı

Yanakları al al'dı
Gözleri boncuk mavi
Saçları kumraldı
Ben bebeğimi çok severim
şekerle beslerim
Yaramazlık yapınca
kulağını çekerim
Bir gün gittik attaya
çuku çuku almaya
yolumuzu kaybettik
başladık ağlamaya
yoldan geçen bir polis amca
yolumuzu gösterdi
bundan sonra attaya gitmek yok dedi.Her ne kadar şekerle beslenen ve çuku çuku alınan kısım beni korkutsa da sonunda doğru yolu gösteren polis amcası, gerekli mesajı verdiği için masum kabul ediyorum bu parçayı...

Annelerimiz bebekleriyle geçirdikleri müzikal anları anlatacaklar bu hafta.

Peki sizler?Hangi şarkıları severek söylüyorsunuz çocuğunuzla?

İyi Haftalar.

Birben


* Site üyelik istemektedir.

Resim

4 yorum:

anne kaleminden dedi ki...

birben o siteye(uptoten) bayıldım, hiç duymamıştım, harika :)) teşekkür ediyorum, eminim uzunca bir süre vazgeçilmezimiz olacak :)))

31 Ocak 2011 09:50
Birben dedi ki...

Nihancım daha önce blogumda da bahsetmiştim, cidden anneler ve çocuklar için çok eğlenceli bir site.

31 Ocak 2011 10:08
Eymen'im dedi ki...

Ben de müziği çok severim. Her ne kadar (nodüllerim sağolsun :( ) sesim kötü olsa da şarkı söylemeye de bayılırım. En çok da oğluma ninni söylemeye tabi. Doğduğundan beri sese ve müziğe alışık Eymen. Ben ninni söylemeden uyumaz. Yatağına yatırırım ve "Anne salla, ninni" der. Yatağını hafifçe sallayarak aklıma ne gelirse söylerim. Meyra'nın ve Aslı Güngör'ün ninnisine bayılıyor. Bunun dışında da bilinen şarkıların melodisiyle hislerimi dökerim oğluma. Şimdilerde söylediğim şarkıların melodisini mırıldanmaya başladı. Bir de tvde duyduğu şarkıları dili döndüğünce söylemeye. Ama biraz utangaç sanırım benim oğlum. Müzik çıktığında sallanıyor ve dans etmeye çalışıyor. Ben gelince de "anne git" diyerek beni gönderiyor. Müzikle ilgilenmesini çok isterim ve eğer yeteneği de varsa sonuna kadar destekleriz oğlumuzu. Sevgiler...

1 Şubat 2011 01:59
Birben dedi ki...

Sevgili Eymenin annesi, utanma kısmına bayıldım, demek anesini odadan çıkarıyor dans ederken...

Büyüdükçe değişiyor zavkleri, her akşam serviste dinlediğimiz "Acısa da Öldürmez" adlı parçayı söylüyordu dün oğlum, ben bile bilmiyorum sözlerini..

1 Şubat 2011 09:23